دانلود پایان نامه بررسی مردم شناسی تعزیه و تعزیه خوانی در روستای خرم آباد

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » معارف اسلامی  »  دانلود پایان نامه بررسی مردم شناسی تعزیه و تعزیه خوانی در روستای خرم آباد

دانلود پایان نامه بررسی مردم شناسی تعزیه و تعزیه خوانی در روستای خرم آباد

دانلود پایان نامه بررسی مردم شناسی تعزیه و تعزیه خوانی در روستای خرم آباد
مقدمه :
« ایران قدیم که گهواره تمدن شکوفا و فرهنگی متعالی بود ، سرزمین نشاط و شادی بوده است و جشن ها و مراسم ملی و مذهبی با شکوهی در این کشور برگزار می شود که توضیح مفصل درباره آنان اگر محال نباشد ، چندان آسان نیست ، نمایش در ایران قدیم دارای دو چهره مشخص بوده است یکی نمایش های دراماتیک و مذهبی که برداشت های عاشقانه و غم انگیز و سخت عاطفی و دینی داشته اند و دیگری نمایش هایی که جنبه بسیار تند و شدید انتقادی داشته تا مایه هایی از طنز و کنایه و تمسخر ، اگر بتوان انواع هنرهای نمایشی در ایران ، بخش دلنشین و مبتنی بر نکات ظریفی چون فرهنگی ، هنری ، اخلاقی ، مذهبی ، بومی و قومی نمونه بارزی انتخاب نموده بی شک تعزیه خوانی ، این نمایش آیینی / مذهبی ، زیباترین شکل اجرایی و پرمعنی ترین متون نمایشی قومی و ملی را در بر خواهد داشت . »
« از حوادث تاریخی و مذهبی نمایش های متنوع ، پرشکوه و عاشقانه ساختن آسان نیست . همه ادیان و مذاهب جهان به دست کسانی استوار پا برجا مانده که از خون خود و نزدیکانشان گذشته اند. به هرحال تعزیه از تاریخ مایه گرفته ، و هم از مذهب و به اعماق روح هر مسلمان شیعه بخصوص هر ایرانی نفوذ کرده است . البته قابل ذکر نیز می باشد که این جامعه ایرانی بوده است که توانسته از بیدادی که بر پیشوایان
مذهبی اش یعنی امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یارانش در سرزمین کربلا رفته این چنین مجالس شور انگیز و تکان دهنده برپا دارد . »
نمایش تعزیه هنر مردمی است و همین مردم متولی امین و نکته سنجی هستند ، در حقیقت تعزیه قصه بلندی است به بلندای ابدیت و شرح حال دریادلان و بازگوکننده ماجراها و شگفتیها و پاکیها در برابر عناد و نیرنگها و ناپاکیها و نامردی هاست ، تعزیه خوانی در روستای خرم آباد ، سابقه ای دیرینه دارد و مردم این روستا علاقه مند و مشوق این هنرمذهبی هستند و در ماههای محرم و صفر بخصوص دهه اول محرم تمامی اعالی از کوچک و بزرگ در مراسمی پرشور همکاری و شرکت می کنند .
تعزیه خوانان خرم آباد هرگز به منظور کسب درآمد و پول در مراسم شرکت نمی کنند فقط به خاطر زنده نگه داشتن عاشورای حسینی و رضای خداوند سبحان این سنت مذهبی و ملی را ادامه می دهند ، در این جا لازم است از تعزیه خوانان مشهور خرم آباد از جمله اسماعیل و اسحاق ارجمند ، و چند تن دیگر از آنان که دار فانی را وداع گفته اند ( اغلب آنان در عصر عاشورا از دنیا رفته اند ) که هر یک از آنان در زمان خود تمام همت و تلاش خود را به کار بسته اند برای بهتر اجرا شدن این مراسم از هیچ کوششی دریغ نورزیده اند نامی برده شود .
بانی و بنیانگذار تعزیه در خرم آباد عباس ارجمند فرزند علی است که شغل او مکتب دار و مدرس قرآن فرزندان و نوادگان این این بزرگان که نامی از آنها برده شد هم اکنون با خلوص نیت این نیست مذهبی را در منطقه زنده نگه داشته اند و به اجرای مراسم تعزیه خوانی ادامه می دهند .
طی گزارشی که از ریش سفیدان محل « روستای خرم آباد » صورت گرفت : مراسم عزاداری از قدیم الایام در این روستا برگزار می شده است و همچنین اجرای مراسم شبیه خوانی ، شاید غریب به ۲۰۰ سال پیش در این روستا به طرز زیبا و با شکوهی اجرا می شده است .

۲- موضوع تحقیق
موضوع این تحقیق بررسی مردم شناسی تعزیه و تعز یه خوانی در روستای خرم آباد از توابع شهرستان چناران می باشد ، به عبارت دیگر سعی شده است که این هنر مقدس ایرانی را در این مکان به طور کامل و جامع توصیف و بررسی کنیم. اینکه این از کجا نشأت گرفته چگونه به اجرا در می آید ، بانی ها و کار گردانان این هنر (تعزیه) در خرم آباد چه کسانی هستند . اعتقادات مردم نسبت به این هنر چه می باشد و نسخه های که در هر مجلس تعزیه اجرا می شود چکونه و به چه صورت است ؟

۳- بیان مسئله :
بررسی تعزیه و تعزیه خوانی در روستای خرم آباد از توابع شهرستان چناران موضوع پژوهشی این تحقیق می باشد .
در این پژوهش به دنبال این می باشیم که این هنر مقدس و ملی و مذهبی را بیشتر از پیش مورد توجه قرار دهیم ، امروزه با توجه به اینکه شکاف بین نسلی روز به روز افزایش می یابد به همین دلیل جوانان ما روز به روز از فرهنگ ملی و مذهبی خود در حال فاصله گرفتن هستند و در واقع می شود گفت که شناخت زیادی از پیشوایان دینی خود ندارند . امروزه در ایران ما نیز تا حدی دچار تهاجم فرهنگی شده و جوانان به فرهنگ غربی بیشتر گرایش پیدا کرده اند ، تا اینکه بخواهند به شناخت پیشوایان دینی خود بپردازند و ما از این طریق سعی خواهیم کرد که فرهنگ مذهبی و نمایش تعزیه خوانی را به جوانان بشناسانیم .
اما سوال اساسی تحقیق حاضر این است که به بررسی تعزیه و تعزیه خوانی بالاخص در روستای خرم آباد با توجه به سابقه و پیشینه این هنر مقدس بپردازیم .
تعریفی که می توان از تعزیه در این مکان بیان داشت ین است که تعزیه هنر مردمی است ، یعنی تعزیه خوانان و دیگر اعضاء گروه عضو اهالی خود روستا می باشد و این هنر متولی امین و نکته سنجی جز خود مردم ندارد ، به گفته نویسنده بزرگ در زمینه تعزیه جابر عناصری « تعزیه کهن الگوی نمایشهای ایرانی است و ما ایرانیان باید قدرش را بدانیم . »۱
طوری که در این مکان مشاهده می شود ( تعداد بی شماری از مردم در صبح عاشورا لحظه شماری می کنند که باری دیگر به تماشای این هنر مردمی و بومی بنشیند البته قابل ذکر نیز می باشد که تعزیه و تعزیه خوانی در این روستا هر سال چندین بار به اجرا در می آید ، هر یک از امامان که به دست کفار به شهادت رسیده اند ، به مناسبت سالگرد آن عزیران همچون سرور سالار شهیدان ( اما حسین ع) ،امام حسن (ع) ، و….. در روز شهادت آن بزرگواران اتفاقات رخ داده را برای مردم نمایش می گذارند .

۴- اهداف تحقیق
این تحقیق به منظور دستیابی به اهدافی به شرح زیر صورت گرفته است :
۱- شناخت تاریخچه تعزیه در جامعه مورد مطالعه
۲- شناخت نحوه اشاعه تعزیه خوانی تا به امروز در جامعه مورد مطالعه
۳- شناخت چگونگی رابطه میان اعتقادات مردم روستا با تعزیه
۴- شناسایی ویزگی های تعزیه و تعزیه خوانی در جامعه مورد مطالعه
۵- اهمیت و ضرورت تحقیق :
بررسی تعزیه و تعزیه خوانی از اهمیت بسیاری برخوردار است . دلایلی می توان ذکر کرد که به این شرح است .
۱- باعث پیوند با اسطوره های مذهبی و قصص قرآنی می شود .
در متن تعزیه اسطوره های غنی مذهبی از زندگی حضرت آدم گرفته تا حضرت رسول به صور گوناگون مطرحند ، طرح اسطوره ها و قصص گاه ایماء و اشاره صریح است . از قصص قرآن مجید نیز در پرداخت اشعار و حوادث و نتایج سودجسته و این خود نیز پیوند دیگریست میان تعزیه و مردم .
۲- اینکه مکتبی است برای آموزش اصول و مبانی دینی و اخلاقی و پرورش استعداد و تاریخ مذهب .
به این معنی که در تعزیه خوانی نوعی آموزش به دیگران است از طریق بازگو کردن آنچه بر سر ائمه اطهار آمده و نوعی پرورش استعداد ها در زمینه نمایش و اجرای تعزیه خوانی است .
۳- نزدیکی فوق العاده با زندگی توده مردم دارد .
حوادثی که در تعزیه ها رخ می دهند و آنچه که در وراء آنها می گذرد و در نهایت به زندگی توده مردم و گاه زندگی محرومترین طبقات شباهت دارند ، گویی که هر چه تعزیه می گوید از زندگی آنهاست و برای انها و به زبان آنها ، گویی این تار چنان در وراء تعزیه چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی تنیده شده که غشاء ضخیمی از آن را این پیوند و این گونه پیوندها تشکیل داده است .
۴- اهمیت دیگر بررسی تعزیه این است که در تعزیه های ایرانی فروریختگی معیار و مرز زمان و مکان و روشن بودن سرنوشت قهرمانان در برابر بیننده است و نیز خودشان بیگانه با تسلسل تدیریجی تاریخی موقعیت زمانی و مکانی ، چه در تعزیه ها همه قهرمانان بویژه آنانی که از اولاد و احفاد و یا فدائیان پیامبر و ائمه هستند . سرنوشت خودشان را می دانند و نیک آگاهند که کشته خواهند شد با وجود این بیمی ندارند ، حوادث یکی بعد از دیگری رخ می دهند و پیش بینی ها یکی بعد از دیگری روی می کند و هیچ کس از سرنوشت خود گریزی ندارد .
نکته ای که در بررسی ومطالعه تعزیه ها از نظر وقوع حوادث وجود دارد ؛ ترتیب بسیار دقیقی است که بین آنها موجود است و هر یک حادثه ای را بازگو می کند که از یک سو با گذشته ارتباط دارد و از سویی به آینده یعنی حوادثی که بعداً رخ خواهد داد .
اهمیت فرهنگ بومی و ضرورت مبارزه با تهاجم فرهنگی ، ضرورت این تحقیق را دو چندان کرد و محقق را بر آن داشت که بیش از پیش علمی و عمیق به شناسایی و گردآوری و تحلیل این واژگان و مطالب بپردازد ، تا ضمن شناسایی فرهنگ مذهبی جامعه و چگونگی آسیب پذیری آن زمینه ساز اصلاح این سرمایه ملی و مذهبی گردد .

فهرست مطالب
فصل اول ( کلیات )
۱٫ مقدمه
۲٫ موضوع تحقیق
۳٫ بیان مسئله
۴٫ اهداف تحقیق
۵٫ اهمیت و ضرورت
۶٫ سوالات تحقیق
۷٫ واژگان اساسی پژوهش
۸٫ جامعه و نمونه مورد مطالعه
۱- مقدمه :
۳- بیان مسئله :
۴- اهداف تحقیق
۵- اهمیت و ضرورت تحقیق :
۶- سوالات تحقیق :
۸- جامعه مورد مطالعه :
( پیشینه تحقیق )
۱٫ مقدمه
۲٫ تاریخچه موضوع
۳٫ پیشینه عملی
۴٫ پیشینه نظری
۵٫ نتیجه گیری
فصل دوم: پیشینه تحقیق :
۱- مقدمه :
۲- تاریخچه موضوع :
۳- پیشینه عملی:
۴- پیشینه نظری :
نقش و کارکرد تعزیه خوانی :
انسان شناسی فرهنگی :
۵- نتیجه گیری :
فصل سوم :
روش پژوهشی
۲- مقدمه
۳- معرفی روش تحقیق
۴- ابزار جمع آوری اطلاعات
۵- جامعه آماری
فصل سوم
۱- مقدمه
۲- معرفی روش تحقیق :
۳- ابزار جمع آوری اطلاعات
۴- جامعه آماری :
فصل چهارم
( یافته های تحقیق )
۱- مقدمه
۲- تعزیه و تعزیه خوان در لغت و اصطلاح
۳- اشاعه هنر تعزیه در خرم آباد
۴- سمبویزم در تعزیه خوانی خرم آباد
۵- موسیقی در تعزیه خوانی خرم اباد
۶- اعتقادات و باورها در تعزیه خوانی خرم آباد
۷- تکامل تعزیه در خرم آباد
۸- نسخه نویسی و تنظیم مجالس تعزیه در خرم آباد
۹- ویژگی های تعزیه در خرم آباد
۱۰- عزاداری روز عاشورا در خرم اباد
۱۱- مجالس برگزار شده در تعزیه خرم اباد
۱۲- مصاحبه با آقای موسی فدایی
تعزیه نمایش زیبای مذهبی :
۱- مقدمه :
مقدمه :
۲- تعزیه و تعزیه خوانی در لغت و اصطلاح:
تعزیه خوانی یک بازی نمایشی مقدس :
۳- مرکز اشاعه هنر تعزیه :
۴- سمبویزم رنگ در لباس و سایر ابزار در تعزیه :
وسایل و ابزار و لباس :
ساز های مورد استفاده در تعزیه خوانی خرم آباد :
آمیختگی با مجموعه ای از نشانه های نمادی و رمزی :
۶- تعزیه و اعتقادات و باورهای مردم خرم آباد :
تعزیه در زبان محاوره ای مردم خرم آباد
۷- تکامل تعزیه در خرم آباد :
مقدمه :
تعزیه در گذشته و حال در خرم آباد :

اسامی برخی از شبیه خوانان شاخص :
مقدمه :
تهیه و تدوین نسخه ها در خرم آباد:
۹- ویژگیهای تعزیه در خرم آباد :
۱۰- عزاداری در روز عاشورا در خرم آباد :
۱۱- مجالس تعزیه برگزار شده در خرم آباد :
چگونگی اجرای تعزیه :
۲- مجلس تعزیه امام حسن (ع):
منابع فصل چهارم
۱- کتابها:
۲- پایان نامه ها :
۳- نشریات :
۴- نوارهای تصویری :
( نتیجه گیری)
۱- مقدمه
۲- نتیجه گیری
۱- مقدمه :
۲- نتیجه گیری :


قیمت : 9000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
تبلیغات