گزارش کارآموزی کشاورزی در بخش ژنتیک و اصلاح نباتات

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » گزارش کارآموزی  »  گزارش کارآموزی کشاورزی در بخش ژنتیک و اصلاح نباتات

دانلود گزارش کارآموزی کشاورزی در بخش ژنتیک و اصلاح نباتات گزارش کارآموزی کشاورزی در شهرداری پروژه کارورزی گزارش کارآموزی کشاورزی گزارش کارآموزی جهاد کشاورزی گزارش کارآموزی رشته کشاورزی گزارش کارآموزی بانک کشاورزی گزارش کارآموزی اقتصاد کشاورزی دانلود گزارش کارآموزی کشاورزی گزارش کارآموزی جهاد کشاورزی رشته کامپیوتر گزارش کارآموزی ترویج کشاورزی گزارش کارآموزی زراعت

According to agricultural training in genetics and plant breeding

 

موضوع : گزارش کارآموزی کشاورزی در بخش ژنتیک و اصلاح نباتات

فهرست مطالب

تقدیر و تشکر ۱
مقدمه ۱
ایجاد ارقام نر عقیم ۳
پاکت‌زنی و سرزنی ۴
بذرگیری ۵
بررسی مقاومت ژنوتیپ‌های مختلف توتون تیپ شرقی به کرم غنچه‌خوار توتون ۶
بررسی اثر مقادیر مختلف کود ازت روی شاخص‌های رشد. خصوصیات زراعی و کیفی چند رقم توتون گرمخانه‌ای ۱۰
بررسی تنوع ژنتیکی و طبقه‌بندی ارقام مختلف توتون تیپ شرقی ۱۱
بازدیدهای انجام شده ۱۲
دانلود گزارش کارآموزی زراعت و بخش ژنتیک و اصلاح نباتات
گزارش کارآموزی کشاورزی در بخش ژنتیک و اصلاح نباتات
شرح کارآموزی در بخش ژنتیک و اصلاح نباتات
کارآموزی زراعت و اصلاح نباتات مرکز تحقیقات توتون تیرتاش

مختصری از گزارش کارآموزی :
توتون از گیاهان بومی دنیای جدید می‌باشد. امروزه کشاورزان آمریکا حدود ۳/۱ محصول توتون دنیا را تولید می‌کند. در ایران توتون نیز از گیاهان قابل اهمیت به شمار می‌رود. استان‌های مهم کشت توتون عبارتند از: آذربایجان غربی، گیلان و مازندران.
توتون‌هایی که در ایران کشت می‌شوند، عبارتند از: ۱) باسما (توتون تیپ شرقی) در ارومیه، گرگان و مازندران، ۲) ویرجینیا (توتون تیپ غربی) در مازندران، گیلان و گلستان، ۳) بارلی (توتون تیپ غربی) در مازندران، گلستان و آذربایجان غربی.
توتون گیاهی است از خانواده سولاناسه و جنس نیکوتیانا این جنس ۶۵ گونه دارد که دو گونه تاباکوم و روستیکا در کشاورزان اهمیت دارد و هیچیک از این دو گونه به صورت وحشی دیده نشده است.
توتون گیاهی است اصلاً دائمی، ولی چون نمی‌تواند سرما و یخبندان را تحمل کند، به صورت یکساله مورد کشت قرار می‌گیرد. چون توتون گیاهی است اتوگام، و برای اصلاح آن از روش‌هایی مثل وارد کردن و سلکسیون و دورگ‌گیری استفاده می‌شود. دورگ‌گیری در اصلاح توتون خیلی کاربرد دارد. دورگ‌گیری بین گونه‌ای به منظورهای زیادی مثل انتقال صفت مقاومت به بیماری از ارقام وحشی به توتون معمولی نیکوتیانا تاباکوم به کار رفته است و در این روش بیشتر از روش تلاقی برگشتی استفاده می‌شود.
اهداف اصلاحی توتون عبارتند از: ازدیاد عملکرد، مقاومت به آفات و بیماری و کیفیت توتون.
ایجاد ارقام نر عقیم
این طرح یک طرح چند ساله است. هدف از انجام این طرح، این است که خود کشاورز نتواند بذر تهیه کند و با این روش همه ساله مجبور می‌شود بذر خالص را از شرکت دخانیات (مراکز تحقیقاتی) تهیه نموده و با این استراتژی برگ‌های توتون یکدست حاصل از یک رقم خالص به دخانیات تحویل داده می‌شود.
برای این منظور، همه ساله عمل تلاقی به روش مالشی را انجام می‌دهند. روش اصلاحی در این طرح تلاقی برگشتی می‌باشد. برای تلاقی به روش بالینی نیاز به یک عدد قیچی، لاک قرمز رنگ، پنس، کارت، سم، پاکت و نخ می‌باشد.
در تاریخ ۱۰/۵/۸۴ به همراه افراد بخش، وارد مزرعه شدیم و اقدام به این عمل نمودیم.
روش کار به این صورت است که ابتدا بوته‌های مادری را انتخاب نموده و گل‌های کاملاً باز و کاملاً بسته را حذف کرده و باقی گل‌ها را با محلول سم (برای مقابله با شته و هلیوتیس) سم‌پاشی نموده، سپس توسط پنس به آرامی گلبرگ را شکاف داده به طوری که به مادگی صدمه وارد نشود. سپس چند پرچم از پایه پدری که قبلاٌ تهیه کرده‌ایم را آماده کرده و دانه‌های گرده را روی مادگی مالیده و سپس مادگی را به دورن گلبرگ‌ها برمی‌گردانیم. بعد از اینکه تمام این کارها را برای همه گل‌ها انجام دادیم، سپس با کمک لاک گل‌هایی را که لقاح یافته‌اند، را علامت‌گذاری کرده جهت شناسایی گل‌های غیرتلاقی که بعد از عمل تلاقی بوجود می‌آیند، سپس نام پایه پدری و مادری تاریخ تلاقی و نام تلاقی دهنده را روی کارت نوشته و به گل‌آذین آویزان کرده، سپس پاکت را روی گل‌آذین کشیده و با نخ پایین آن را می‌بندیم.


قیمت : 2800 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات