پروژه الکترونیک قدرت

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

دانلود پروژه الکترونیک قدرت مقاله پروژه الکترونیک قدرت پایان نامه پروژه برق قدرت کارشناسی پروژه برق قدرت با شبیه سازی پروژه برق قدرت با مطلب پروژه برق قدرت ارشد پروژه های الکترونیک قدرت پایان نامه کارشناسی ارشد الکترونیک قدرت پایان نامه های الکترونیک قدرت موضوع پایان نامه الکترونیک قدرت مقاله انگلیسی الکترونیک قدرت مقاله در مورد الکترونیک قدرت مقاله فارسی الکترونیک قدرت

Power Electronics

عنوان: طراحی و ساخت یک سیگنال ژنراتور مربعی و سینوسی که فرکانس آن توسط یک مدار میکروپروسسوری کنترل می گردد ( مدار مبدل AC به DC)

توضیحات اضافه: حاوی دیتا شیتهای کامل به همراه کدهای برنامه نویسی کامل به زبان c

مقدمه

با پیشرفت در قطعات نیمه هادی قدرت از ۱۹۵۰‏، الکترونیک قدرت، بطور گسترده ای در کاربردهای صنعتی، نقل و انتقال، تجاری و هوا فضا رشد کرده است. الکترونیک قدرت در مورد تبدیل بهینه انرژی، کنترل و حالت دادن به توان الکتریکی با استفاده از عناصر نیمه هادی جامد بحث می کند. عمده ترین کار در الکترونیک قدرت تبدیل انرژی از  یک شکل به شکل دیگر می باشد که این می تواند توسط مبدلهای قدرت مختلف صورت گیرد. این مبدلها توسط قطعات الکترونیکی کنترل می گردد. که معمولاً این گونه مبدلها در مد سوئیچینگ کار می کنند. قطعات نیمه هادی قدرت مختلفی در مبدلها بکار می روند که با تحریک گیت آنها عمل روشن و خاموش شدن قطعات صورت می گیرد. عناصر قدرتی که معمولاً بکار می روند شامل  GTO (Gate-Turn-off Thyristor) ، MCT (Mos-Controlled-Thyristor) IGBT   (Insulated Gate Bipolar Transistor) ، MOSFET  می باشند. امروزه با افزایش تواناییهای قطعات قدرت و سهولت کنترل عناصر نیمه هادی مدرن توپولوژیهای مختلفی در ساخت مبدلهای قدرت ایجاد گردیده است که با توجه به شکل ورودی و خروجی توان‏ ، آنها را به چند دسته تقسیم می کنند:

۱-مبدل DC به AC (اینورتر)
۲- مبدل AC به DC (یکسو ساز)
۳-مبدل DC به DC (چاپر)
۴-مبدل AC به AC (کانورتر ماتریکس، سیکلو کانورتر)
امروزه با ساخت میکروپروسسورهای فرکانس بالای DSP مبدلهای با کیفیت و بهره بالا طراحی و ساخته می شود که در این پروژه طراحی و ساخت یک سیگنال ژنراتور مربعی و سینوسی که فرکانس آن توسط یک مدار میکروپروسسوری کنترل می گردد آورده شده است. که در واقع این مدار یک مبدل DC به AC می باشد که ولتاژ برق شهر توسط یک مدار یکسو ساز ساده به DC تبدیل شده و سپس این مقدار DC ثابت توسط یک مدار میکروپروسسوری بعنوان بخش کنترل و یک مدار تمام پل با قطعات نیمه هادی IGBT و درایورهای آن بعنوان بخش قدرت به یک سیگنال AC با فرکانس مختلف تبدیل می گردد.
ولتاژی که از خروجی مدار حاصل می شود یک پالس مربعی است که فرکانس آن می تواند ، از ۱ هرتز تا ۲ کیلو هرتز متغیر باشد البته با تنظیم یک فیلتر پایین گذر برای یک فرکانس خاص می توان آن را به یک سیگنال سینوسی تبدیل نمود.
با بررسی جزئیات مدار مشاهده می گردد در این پروژه ، از دروس متفاوت گذرانده شده در رشته مهندسی برق استفاده شده است  چرا که بخشی از مدار الکترونیک ، بخش دیگر الکترونیک صنعتی و بخشی دیگر نیز میکروکنترلر می باشد که با انجام این پروژه تجربه عملی نسبتاً کاملی از دروس تئوری گذرانده شده حاصل گردید. در این نوشتار نیز سعی شده است تا ضمن تشریح کامل مدار پروژه ، مطالب ضروری دیگر که می تواند مدار را بیشتر تحلیل نموده و دلایل استفاده از قطعات و المانهای بکار رفته را توضیح نماید عنوان شود  بنابراین از آنجایی که بخش عمده ای از پروژه مربوط به سوئیچ المانی از الکترونیک قدرت و کاربرد آن در پروژه مذکور می باشد، فصل اول را به مبحث الکترونیک قدرت اختصاص دادیم و از آنجایی که در این پروژه از میکروکنترلر ۸۹C52 که از خانواده میکروکنترلر ۸۰۵۱ می باشد ، استفاده شده است فصل دوم را به طور کلی به مبحث میکروکنترلر ۸۰۵۱ و جزئیات مربوط به آن اختصاص دادیم علاوه بر این لازم بود که تحلیل کلی از پروژه را ارئه دهیم لذا لازم دیدیم در فصل سوم به تشریح کامل مدار پرداخته و ضرورت استفاده از تک تک قطعات را بیان نموده و به مدار کاربردی آن نیز بپردازیم.

 

فهرست
مقدمه………………..۱
فصل اول: الکترونیک قدرت……………..۴
مبدل DCبه AC تکفاز……..۵
مدولاسیون پهنای پالس(PWM) …………6
اشکال مختلف سوئچینگ PWM……………8
مدولاسیون PWM دو قطبی……..۸
مدولاسیون PWM تک قطبی…………۱۰
شمای PWM تک قطبی بهبود یافته……..۱۲
بلوک دیاگرام کلی مدار پروژه……………..۱۴
یکسوساز تمام موج…………….۱۵
مبدلDC بهAC…………….16
IGBT………………….16
ساختارسیلیکون و مدار معادل…………۱۷
مشخصات هدایت…………۱۸
مشخصات سوئیچینگ………….۲۰
راه انداز یا  درایور IGBT…….. 20
شرح ای سیIR2113……………22
ملاحظات طراحی بخش درایورIR2113………26
برد مدار چاپی مورد نیاز برای راه اندازی ماسفت ۳۳
راهنمای کمک سریع……………….۳۴
فصل دوم:میکروکنترلر۸۰۵۱٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫۳۵
مقدمه………………..۳۶
تفاوت بین میکرو پروسسور و میکرو کنترلر…..۳۶
میکرو کنترلر۸۰۵۱٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫ ۳۸
تخصیص فضای حافظهRAMدر ۸۰۵۱٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫۴۰
توصیف پایه های ۸۰۵۱٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫٫ ۴۲
فصل سوم:تشریح تکمیلی مدار پروژه……………. ۴۸
پل دیود و خازن صافی کننده ورودی………. ۴۹
راه انداز پل سوئیچ های قدرت………. ۴۹
میکروکنترلر۸۹C52…………………..54
اپتو کوپلر و نقش آن در مدار……….. ۵۸
عملکرد مدار……………………… ۵۹
کاربردهای پروژه………………….. ۶۰
منابع

 


قیمت : 7000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات