بررسی علل افت دانش آموزان در درس عربی و راه های ایجاد انگیزه

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » روانشناسی و علوم تربیتی  »  بررسی علل افت دانش آموزان در درس عربی و راه های ایجاد انگیزه

دانلود مقاله بررسی علل افت دانش آموزان در درس عربی و راه های ایجاد انگیزه تحقیق علل افت تحصیلی دانش آموزان در درس عربی علل افت دانش آموزان در درس عربی علت ضعف دانش آموزان در درس عربی علل ضعف دانش آموزان در درس عربی

Investigating the causes of the decline in the Arabic language and ways of motivating students

 

 

بخشی از مقدمه:
افت تحصیلی کاهش نسبی فعالیت درسی و مطالعه یک دانش آموز در یک دوره نسبی  در مقایسه با دوره نسبی قبل از آن می باشد. مثلاً کسی که طی سه ماه نمرات در حد ۱۵ داشته اما در دو هفته اخیر در تمامی یا تعدادی از دروس نمرات حدود ۱۲ کسب کرده، می گوییم در حال حاضر نسبت به سه ماه پیش افت تحصیلی دارد. منظور از آوردن کلمه نسبی این است که افت تحصیلی تنها شامل دانش آموزان ضعیف نبوده حتی کسی که چند ماه پیش نمرات حدود ۱۸ داشته اگر در حال حاضر نمرات حدود ۱۶ کسب می کند، دو نمره نسبت به دوره قبل افت دارد.
در میان دروس، درس عربی زیاد مورد علاقه ی اکثر دانش آموزان نیست و معمولاً به درس زبان عربی بعنوان چیزی نگاه می کنند که درآینده به آن هیچ نیازی ندارند، و تصــور می کنند که این زبان یک زبان کهنه است و در زندگی امروزی هیچ جایگاهی ندارد و تنها زبان زنده ی روز را زبـان انگلیسی می دانند ولذا نسبت به یادگیری زبان عربی علاقهای نشان نمی دهند.
من بعنوان یک معلم معمولاً در طول تدریس چند ساله در مدارس مختلف و کلاسهای متفاوت این بی انگیــزگی را کامـلاً درک کرده ام ، البته نباید فراموش کرد که در دبیرستانهای دخترانه درس عربی هم مثل بقیه ی دروس از اهمیت و جایگاه خاص خود برخوردار است ، زیرا زبان عربی یکی از دروسی است که با ضریب بالایی در امتحانات ورود به مراکز دانشگاهی مطرح می شود، بنابر این خود را بی نیاز از یادگــیری آن نمی دانند. اما با این وجود  در میان دانش آموزان این بی علاقگی مشهود است.
دانش آموزان خود را ملزم به یادگیری دروس دیگر می دانند، مثلاً می گویند زبان انگلیسی زبان روز است و باید آن را یاد گرفت، باید دانش آموزان به این دیدگاه برسند که زبان عربی هم زبان روز است و ما بی نیاز از آن نیستیم زیرا حد اقل نیازی که به این زبان داریم اینستکه عربی زبان دین ماست و با فرهنگ و زبان فارسی کاملاً آمیخته است. و ما هم برای فهم متون دینی، قرآن کریم، نهج البلاغه و ادعیه و هم برای فهم متون ادبی فارسی ناگزیریم با زبان عربی آشنا شویم. …

فهرست مطالب:
مقدمه
مسئله اصلی
نظام آموزشی در زبان عربی
عوامل کاهش علاقه به یاد گیری عربی
ضرورت های آموزش عربی
شرایط یادگیری زبان دوم
ده عامل افت یاد گیری درس عربی
راههای جلوگیری از افت یادگیری درس عربی
نکات قابل تامل برای معلمان
افت تحصیلی
نقش انگیزش درپیشرفت تحصیلی دانش آموزان ویادگیری آنها
نحوه برانگیختن وحفظ توجه وعلاقه به یادگیری دردانش آموزان
توصیه هایی به معلمان و والدین
چگونه دانش آموزم را به درس عربی علاقه مند کنم
ایجاد علاقه به درس عربی
شیوه های ایجاد علاقه در دانش آموزان نسبت به درس عربی
نقش معلم در آموزش زبان عربی
اصول و روش
روش ‌های مطالعه
شرایط مطالعه
موانع آموزش زبان عربی
دیگر علل بی علاقگی دانش آموزان
شیوه های مؤثر و کارآمد آموزش معلمان
طرح درس و وسایل کمک آموزشی
نتیجه گیری
منابع


قیمت : 8000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات