تحقیق مالیات بر ارزش افزوده تاریخچه مالیات اصلاح قانون

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم انسانی » حسابداری  »  تحقیق مالیات بر ارزش افزوده تاریخچه مالیات اصلاح قانون

دانلود تحقیق مالیات بر ارزش افزوده تاریخچه مالیات اصلاح قانون مقاله مالیات بر ارزش افزوده مقاله مالیات بر ارزش افزوده pdf مقاله مالیات بر ارزش افزوده بررسی مالیات بر ارزش افزوده تحقیق درباره مالیات بر ارزش افزوده تحقیق در مورد مالیات بر ارزش افزوده دانلود مقاله مالیات بر ارزش افزوده مقاله درباره مالیات بر ارزش افزوده

Research VAT tax reform History

 

موضوع : تحقیق مالیات بر ارزش افزوده تاریخچه مالیات اصلاح قانون
ایرانیان از زمان هخامنشیان برای دریافت مالیات و امور مالی کشور دفاتر و سازمانهای  مرتبی داشتند . در زمان ساسانیان  اخذ مالیات صورت کاملتری داشت و سه نوع مالیات به نامهای اراضی ، سر شماری و سرانه در یافت می شد . پس از ظهور اسلام و در زمان حجاج بن یوسف ثقفی دفاتر مالیاتی از فارسی به عربی برگردانیده شد اما در دوره سلجوقی با دستور عبدلملک کندری ، وزیر طغرل . دفاتر مالیاتی مجدداً به فارسی نگارش یافت .
وزیر مالیه ، قبل از مشروطیت مامور شخص پادشاه بود و شاه تمام درآمد ها و عواید کشور را در اختیار داشت ووزیر مالیه بودجه کشور را تنظیم میکرد ودر مرکز هر استان مستوفی مسئول  الملک می گفتند که لقب وزیر مالیه بود .
یکی از درآمد های وصولی در زمان قاجار از تیول داری میشد و تیول داران کسانی بودند که زمینهای دولی در اختیار آنها قرار میگرفت و با کمک کشاورزان از زمین بهره برداری  میکردند وسالیانه مبلغی را بابت تیول داری به شاه میپرداختند . هزینه های دربار ، جنگلها و مقرری ها از این محل تامین میشد .در زمان امیر کبیر اصلاح گر بزرگ ، بسیاری از این مقرری ها قطع ووصول مالیات که در آن زمان خراج نام داشت ،ضابطه مند شد اما با کشته شدن امیر کبیر روند اصلاحات متوقف ووضع به شکل سابق برگشت . پس از پیروزی انقلاب مشروطه در سال ۱۲۸۵ ، اولین کابینه قانونی تشکیل و ناصر الملک به عنوان نخستین وزیر مالیه از مجلس شورای ملی رای اعتماد گرفت و به دستور او محل کنونی رادیو تهران که محل اداره گمرک بود ، به وزارت مالیه اختصاص یافت . در سال ۱۲۸۹ ادارات هفتگانه مالیه تصویب و تشکیل شد . مهمترین ادارات در آن زمان خزانه داری کل ، گمرک ووصول عایدات بود . پس از مدتی محل وزارت مالیه به پارک اتابک ، محل کنونی سفارت شوروی سابق انتقال یافت .
در سال ۱۲۹۴وزارت مالیه به نه اداره تقسیم شد که عبارت بودند از دایره وزارتی ، تشخیص عایدات و خالصه جات و مسکوکات ، خزانه داری کل و دیون عمومی و وضایف ، گمرکات ، محاکمات مالیه ، کمیسیون تطبیق حوالجات ، پرسنل و ملزومات و مجلس مشاور عالب برای محاکمات اداری .
از سال ۱۳۰۰ به بعد دگرگونی های زیادی در وزارت مالیه رخ داد ، از جمله این که حدود چهل شرکت دولتی تاسیس و بعداً منحل گردیدند وشازمان به دو قسمت مالی و اقتصادی تقسیم و به وسیله دو معاون و هفت مدیر اداره می شد .
 در سال ۱۳۲۹ سازمان وزارت دارایی با تقلیل ادارات به تصویب رسید .
حال:
 با وقوع انقلاب اسلامی ساختار وزارت امور اقتصادی و دارایی دچار تغییرات چندانی نشد و وصول درآمد های مالیاتی همچنان از وظایف این وزارتخانه بود . تا اینکه در چارچوب اهداف برنتمه سوم توسعه اقتصادی ، طرح ساماندهی اقتصادی و سیاستهای دولت در زمینه اصلاح ساختار اقتصادی به عهده این وزارتخانه گذاشته شد . از مهمترین اقداماتد این وزارتخانه اصلاح نظام مالیاتی بود که شامل :۱- تشکیل سازمان امور مالیاتی ۲- اصلاح قانون مالیاتی مستقیم ۳- روز آمد کردن نظام مالیاتی کشور .
تشکیل سازمان امور مالیاتی
سازمان امور مالیاتی کشور به موجب ماده ۵۹ قانون برنامه سوم ، در سال ۱۳۸۰ تشکیل و نمودار تشکیلاتی آن در بخش ستاد سازمان در اوئل سال ۸۱ و تشکیلات ادارات کل امور مالیاتی استانها در اوائل سال جاری به تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی رسید .
با تشکیل سازمان امور مالیاتی ، بودجه این سازمان از وزارت امور اقتصادی و دارایی تفکیک شد و در حال حاضر با خرید ساختمان جدید در حال انتزاع نهایی از وزارت امور اقتصادی و دارایی است ودر هم با انتصاب مدیران کل امور مالیاتی ، تشکیل ادارات کل مالیاتی در حال استقرار است .
اصلاح قانون مالیاتی مستقیم :
همزمان با ایجاد سازمان امور مالیاتی قانون مالیاتی مستقیم نیز اصلاح شد . نرخ مالیاتی در قانون قبلی به ۵۴ درصد میرسد که گاهی با عوارض دیگر برای شرکتها وواحدهای تولیدی این نرخ به رقم ۶۷درصد هم میرسد ، با اصلاح قانون مالیاتی مستقیم حداکثر نرخ مالیاتی برای درآمد اشخاص حقیقی ۳۵ درصد میباشد و برای اشخاص حقوقی این نرخ ، ثابت و۲۵ درصد میباشد که این موضوع مهم گذشته از آنکه باعث تشویق سرمایه گذاری و تولید کنندگان میشود بسیاری از زمینه های بروز فساد اداری را نیز مسدود میکند . به علاوه هزینه های تمام شده تولید کالاها هم به نحو قابل ملاحضه ای کاهش میابد .
متن اولیه پیشنهادی اصلاحیه قانون مالیاتی مستقیمدر اواخر دوره اول دارایی دولت آقای خاتمی تهیه و به مجلس شورای اسلامی ارایه شده بود که پس از شروع دوره دوم ریاست جمهوری وانتصاب آقای طهماسب مضاهری به وزارت امور اقتصادی ودارایی وتصدی ریاست کل سازمان امور مالیاتی کشور از سوی آقای خجسته ،تغییراتی کلی در متن پیشنهادی اعمال گردید که یکی از آنها تعیین نرخ ثابت مالیات بردرآمد فعالیتهای اقتصادی بود . همچنین در قانون جدید مالیاتیی از قبیل مالیات بر بر اراضی بایر و مالیات جمع درآمد مالیات مستغلات مسکونی خالی لغو شد و نرخ مالیات حق واگذاری ،فقط به میزان ۲درصد تعیین شد. به علاوه مالیات برارث نیز دارای نرخ کمتر و معافیت بیشتری شد و مالیات نقل و انتقال نیز به مقدار ثابت ، معادل ۵درصد ارزش معاملاتی تعیین گردید . برای واحدهای نوساز که برای اولین بار به فروش میرسد (مالیات بساز و بفروش)هم به میزان ۱۰درصد ارزش معاملاتی اعیان واحد فروش رفته مالیات تعیین شد.
هدف از اصلاح قانون مالیاتها تشویق مودیان به خود اضهاری ،اضهار صحیح درآمد مشمول مالیات ،جلوگیری از فرار مالیاتی وممانعت از داشتن حسلبها ی دوگانه است

 

فهرست مطالب
 
تاریخچه مالیات
تشکیل سازمان امور مالیاتی
اصلاح قانون مالیاتی مستقیم
لغو معافیتهای مالیاتی نهاد ها وارگانها
تجمع عوارض
آینده:
نظام جامع مالیاتی
سرمایه گذاری در امر آموزش و توسعه منابع انسانی
توسعه نظامها (سیستم):
سسیستم مکانیزه مالیات نقل و انتقال مستقلات
 مرحله اول ((اجزای برنامه))
مرحله دوم (ثبت اطلاعات هویتی مالک )
مرحله سوم
مرحله چهارم
تعریف مالیات :
مالیات برارث
نمونه ۱: اظهار نامه مالیات برارث
اظهارنامه مالیات بردرآمد
تعریف مالیات بر درآمد حقوق
بخشودگی مالیات حقوق بگیران
تعریف مالیات بردرآمد مشاغل
نمونه اظهار نامه مالیات بر درآمد مشاغل
مالیات بردرآمد اشخاص حقوقی
فرم اظهار نامه درآمد اشخاص حقوقی
باب اول – اشخاص مشمول مالیات
باب دوم :حق تمر
تکالیف و مسئولیتهای اشخاص و موسسات و سازمانها
باب چهارم مالیات بردرآمد مشاغل
ماخذ محاسبه درآمد مشمول مالیات مشاغل
جمع درامد مشمول مالیات شرکا-ریال
درآمد مشمول مالیات موسسات بیمه :
معافیت مالیاتی موسسه بیمه خارجی (بیمه گران اتکایی)
مفهوم بیمه اتکایی:
مالیات درآمد اتفاقی
معافیت های درآمد اتفاقی :
وظایف مودیان در تنظیم اظهار نامه
مواعد تسلیم اظهار نامه های مالیاتی
تشویقات مالیاتی
جرایم مالیاتی
مالیات بر درآمد کشاورزی
مالیات بر ارزش افزوده چیست ؟
کالا وخدمات معاف از مالیات برارزش افزوده
چرا مالیات بر ارزش افزوده
مالیات بر درآمد املاک
مبنای تشخیص درآمد اجاره املاک
درآمد های غیر نقدی اجاره املاک
مالیات بردرآمد املاکی که با دریافت ودیعه (رهن)
معافیت های مالیاتی درآمد اجاره املاک
اظهار نامه املاک اجاره مسکونی اشخاص حقیقی


قیمت : 5000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات