مقاله عطار

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

دانلود مقاله فریدالدین عطار منطق الطیر تحقیق فریدالدین عطار زندگینامه شیخ فریدالدین عطار اثری از فریدالدین عطار نیشابوری شیخ فریدالدین عطار شیخ فریدالدین عطار نیشاپوری مثنوی فریدالدین عطار نیشابوری آثار فریدالدین عطار نیشابوری مقاله در مورد عطار نیشابوری مقاله زندگی نامه عطار نیشابوری مقاله ای در مورد عطار نیشابوری دانلود مقاله درباره عطار نیشابوری

paper Attar Neyshabouri

فرید‌الدّین عطار» کدکنی نیشابوری، شاعر و عارف نام‌آور قرن ششم و آغاز قرن هفتم است. ولادتش درسال ۵۳۸ و به قولی ۵۱۳ و به روایتی ۵۱۲ است. «دولتشاه سمرقندی» محل ولادتش را «شادیاخ»، از توابع «نیشابور» می‌داند که محل بازسازی شده‌ی «نیشابور» قدیم است. پس از حمله‌ی غزان در سال ۵۴۸، شهر تاریخی «نیشابور» ویران شد که بعد ها  «شادیاخ» جای آن را گرفت. اما بار دیگر این شهر در تاخت و تازهای وحشیانه‌ی مغول نابود شد و این شهر، باردیگر در محل قدیم و اولیه‌ی خود بنا گردید.

جابجایی این دو محل یعنی «شادیاخ» و «کدکن» در مورد ذکر محل تولد این شاعر و عارف بزرگ، بسیار دیده شده‌است. هم «شادیاخ» و هم «کدکن» از توابع شهرستان «نیشابور» هستند و «عطار» در هر کدام از این مناطق به‌دنیا آمده باشد، نیشابوری‌ است.

پدر او نیز در محل «شادیاخ»، عطاری شناخته شده و صاحب نام بوده است. در مورد واژه‌ی عطار و عطاری بسیار واضح است که مراد، عطر فروشی نیست بلکه شغل عطاری، نوعی داروفروشی و درمان بیماریها و طبابت بوده‌است.

«فرید‌الدین عطار» نیز این شغل را از پدر به ارث ‌برده و به دارو فروشی و طبابت در داروخانه‌ی خود می‌پرداخته‌است. او زندگی مادی خود را از همین راه تأمین می‌کرده است. او هرگز برای چیزی و یا کسی با انگیزه‌های مادی شعر نسرود و همیشه زندگی آرام و زاهدانه ای داشت.

در این که او نزد چه کسی شیوه‌ی طبابت را آموخته، سندی موجود نیست. به نقل از «هدایت»، او در طب، شاگرد «مجد‌الدین بغدادی»، پزشک ویژه‌ی سلطان «محمد خوارزمشاه» بوده‌است. در همین زمان است که با افکار عرفانی آشنا می‌شود  و برخی از آثار خود را در همان زمان خلق می‌کند. او شعر را از محدوده‌ی تنگ ادبیات درباری و مداحی بیرون کشید و آن را به زبان مردم عادی نزدیک ساخت و بر بستر دردها، خواستها و آرزوهای آنان به خلق آثار خویش پرداخت.


قیمت : 1500 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
تبلیغات