مقاله بافت بدن

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

دانلود مقاله بافت بدن تحقیق در مورد بافت های بدن تحقیق در مورد بافت بدن انواع بافت بدن انسان سخت ترین بافت بدن تعریف بافت بدن بافت پوششی بدن بافت بدن چیست انواع بافت های بدن انسان ترمیم بافت های بدن انواع بافت ماهیچه ای بدن انسان بافت اعضای بدن انسان بافت پوششی بدن انسان اناتومی بدن انسان و بافت شناسی بافت های اصلی بدن انسان

Tissue Paper

بافت بدن

هر بافت مجموعه‌ای از سلولهای تخصص یافته می‌باشدکه کار معینی را انجام می‌دهد. بنابراین چون همه بافتها و ارگانهای بدن از اجتماع سلولها تشکیل شده ، بطور مرسوم سلول را واحد ساختمانی بدن نامیده‌اند.

نگاه کلی

بافت شناسی قسمتی از علوم تشریحی است که ساختمان میکروسکوپی ارگانهای مختلف بدن را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. یادگیری جزئیات ساختمانی ارگانها و اعضای مختلف برای فهم فعالیت فیزیولوژیک و تغییرات پاتولوژیک آنها ضروری است بنابراین بافت شناسی علمی مستقل نبوده و مرتبط با سایر شاخه‌های علم پزشکی و یکی از پایه‌های اصلی علوم پایه پزشکی مورد توجه قرار گیرد. بدن جانواران از بافتهای متعددی ساخته شده است که هر کدام وظایف مخصوص به خود را دارند. در زیر به اختصار به هر کدام از آنها اشاره می‌شود.

بافت پوششی

لایه پوشاننده سطوح خارجی و داخلی بدن را بافت پوششی می‌نامند. بافتهای پوششی عهده‌دار وظایف و اعمال مختلفی نظیر حفاظت ، جذب و ترشح می‌باشند. به همین دلیل شکل سلولها و تعداد لایه‌های تشکیل دهنده آنها در ارگانهای مختلف بر حسب وظیفه‌ای که انجام می‌دهند متفاوت می‌باشند. بافتهای پوششی بر حسب تعداد لایه‌های سلولی تشکیل دهنده آنها به دو دسته ساده و مطبق تقسیم می‌شوند که هر کدام از آنها نیز بنابه شکل سلولهای تشکیل دهنده به سه دسته سنگفرشی ، مکعبی و منشوری تقسیم می‌شوند.

بافت پوششی سنگفرشی ساده در کیسه‌های هوایی ریه و پوشش داخلی رگهای خونی دیده می‌شود. بافت پوششی مکعبی ساده در مجاری غدد ترشحی و بافت پوششی منشوری ساده در دیواره معده و روده دیده می‌شود. بافت پوششی سنگفرشی مطبق در پوست بدن پوشش مری و واژن بافت پوششی مکعبی مطبق در مجاری دفعی بزرگ غدد مترشحه و بافت پوششی منشوری مطبق ملتحمه چشم ، پوشش کام نرم و پوشش اپیگلوت دیده می‌شود.

بافت همبند

بافت همبند ، بافتها و ارگانهای مختلف را به یکدیگر می‌پیوندد. این بافت در زیر اپیتلیوم و اطراف ارگانهای مختلف به عنوان یک لایه پشتیبان عمل می‌نماید و به همین دلیل آن را بافت پشتیبان نیز می‌نامند. بافت همبندی از سه جزء اصلی یعنی سلولها ، رشته‌ها و ماده زمینه‌ای تشکیل شده است. سلولهای بافت همبند عبارتند از فیبروبلاست ، ماکروفاژ ، پلاسماسل ، ماست سل ، سلولهای چربی ، سلولهای مزانشیمی و سلولهای مهاجر.

رشته‌های بافت همبند سه نوعند :کلاژن ،رتیکولر و الاستیک. که دو نوع اول از پروتئین کلاژن و نوع سوم از الاستین تشکیل شده است. سلولها و رشته‌های بافت همبند بوسیله ماده‌ای بی‌شکل به نام ماده زمینه‌ای یا ماتریکس احاطه شده است. این ماده ژله مانند مرکب از گلیکوز آمینوگلیکان‌ها ، گلیکوپروتئینها و مایع بافتی است.

فهرست

بافت بدن. ۱

نگاه کلی.. ۱

بافت پوششی.. ۲

بافت همبند. ۳

غضروف.. ۳

استخوان. ۴

خون. ۵

بافت عضلانی.. ۷

عضله مخطط.. ۷

عضله قلبی.. ۷

عضله صاف.. ۸

بافت عصبی.. ۹

بافت پوششی.. ۱۰

اطلاعات اولیه. ۱۰

بافت پوششی ساده ۱۱

بافت پوششی سنگفرشی.. ۱۱

بافت پوششی مکعبی ساده ۱۱

بافت پوششی منشوری یا استوانه‌ای ساده ۱۲

بافت پوششی مطبق. ۱۲

بافت پوششی سنگفرشی مطبق. ۱۲

بافت پوششی مکعبی مطبق. ۱۳

بافت پوشش استوانه‌ای مطبق. ۱۳

بافت پوششی مطبق کاذب.. ۱۳

بافت پوششی متغیر. ۱۴

تغییرات بافتهای پوششی.. ۱۴

اختصاصات سطوح جانبی سلولهای پوششی.. ۱۵

عروق و اعصاب بافت پوششی.. ۱۶

تجدید و ترمیم بافتهای پوششی.. ۱۷

بافت پوشش غده‌ای.. ۱۷


قیمت : 2000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات