مقاله بیماری سالمونلایی

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » مقاله » کشاورزی و دامپروری  »  مقاله بیماری سالمونلایی

دانلود مقاله بیماری سالمونلایی

فصل اول

مقدمه:

سالها از کشف باکتری سالمونلا می‌گذرد ولی این باکتری اهمیت خود را در جوامع علمی و بین دانشمندان از دست نداده‌است. در سال ۱۸۸۵ اسمیت و سالمون جرمی را از خوک جدا کردند و تصور نمودند که عامل بیماری وبا یا طاعون خوک است در نتیجه نام آنرا باسیلوس کلراسویس نهادند. در طی سالهای بعد نام این جرم را سالمونلا کلراسویس گذاشتند.

در قرن بیستم روشهای مؤثری برای درمان و پیشگیری این باکتری صورت گرفت و نتایج امیدوارکننده‌ای برای دانشمندان حاصل شد اما با مقاوم‌شدن سالمونلا نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها و روشهای درمانی دیگر، خطر بزرگی جوامع بشری را تهدید می‌کند.

بطوریکه انسان قرن حاضر با تمام پیشرفتهای مختلفی که در علوم و فنون داشته، هنوز روزگار خود را با و حشت عظیمی از فراگیرشدن این بیماری می‌گذراند. ترسی که در بین اجداد بشر هم وجود داشته و قربانیان زیادی گرفت.

 در جلد اول و دوم کتاب ارزشمند تاریخ ودامپزشکی و پزشکی ایران تألیف استاد بزرگوار جناب آقای دکتر حسن تاج‌بخش به بیماری حصبه، تب مطبقه و تب تیفوئید اشاره شده‌است به نقل از این کتاب لوکرس(۵۵- ۹۸ ق.م) به فراوانی اپیدمیهای بیماریهای حیوانی اشاره کرده و از آنها به عنوان« آتش مقدس» یاد می‌کند.  ویرژیل(۱۹-۷۰ ق.م) وقتی آتش مقدس را در گونه‌های مختلف شرح می‌دهد می‌توان

تا حدی به ماهیت برخی از بیماریهای عفونی از جمله تب تیفوئید(حصبه) اسب پی برد.

در تمدن باشکوه اسلامی دانشمندان ایرانی بویژه رازی، ابن‌سینا و جرجانی در مورد بیماریهای عفونی مطالب مهم و جالبی بیان داشته‌‌اند که این خود براهمیت موضوع بیماریهای ناشی از سالمونلا در دنیای قدیم بیان می‌کند.

با گسترش پدیده شهرنشینی و استفاده روزافزون از خانه‌های آپارتمانی انسان معاصر برای فرار از تنهایی و رهاشدن از انزوایی که به علت رشد صنعت پدید آمده کوششهای وافری انجام داده که یکی از آنها نگهداری و مراقبت حیوانات در محیط خانه بوده تا بتواند بر این پدیده غلبه کند.

با یک نگاه آماری متوجه می‌شویم که غالب این حیوانات از نوع دام کوچک بوده بطور مثال: گربه سگ، طوطی، همستر و…  تمایل بیشتری برای نگهداری آنان وجود دارد که با توجه به بحث بیماریهای مشترک بین انسان و دام خود چالش جدیدی را در این عرصه ایجاد نموده‌است.

در این پروژه تحقیقی سعی بر این بوده که با بررسی بیماری سالمونلایی در گربه‌های خانگی، راهکاری هرچند ناچیز جهت پیشگیری این بیماری در محیط زندگی آدمی ارائه گردیده و اطلاعات لازم در این زمینه برای اهل فن و عموم مردم روشنگر باشد.

فهرست

فصل اول. ۱

مقدمه: ۱

فصل دوم. ۳

کلیات.. ۳

خصوصیات کلی.. ۳

مورفولوژی و مشخصات.. ۵

ساختار آنتی‌ژنی.. ۷

جنس سالمونلا. ۹

خواص شکلی.. ۹

خواص کشت.. ۱۰

عوامل مورد نیاز جهت رشد. ۱۱

حساسیت به مواد شیمیایی.. ۱۲

محیط‌های غنی‌کننده. ۱۳

محیط‌های انتخابی و تفریقی.. ۱۴

انواع سروتیپ‌های باکتری سالمونلا. ۱۶

بیماری‌زایی و یافته‌های بالینی: ۱۸

الف) تیپ‌ها روده‌ای( تب تیفوئیدی): ۱۸

ب) باکتریمی با ضایعات موضعی: ۱۹

ج) انترکولیت: ۲۰

سالمونلوز در سگ و گربه. ۲۰

ایمنی در سالمونلوز. ۲۳

نکاتی دیگر درباره سالمونلاها: ۲۵

بقایای سالمونلاها در طبیعت.. ۲۷

اپیدمیولوژی.. ۲۸

درمان. ۳۱

فصل سوم. ۳۳

روش کار و مواد مورد نیاز. ۳۳

آبگوشت سلنیت F. 34

نحوه کار در آزمایشگاه. ۳۵

تشخیص سرمی: ۳۶

فصل چهارم. ۳۷

نتایج.. ۳۷

فصل پنجم. ۴۰

بحث و نتیجه‌گیری، پیشنهادات.. ۴۰

فصل ششم: منابع. ۴۲


قیمت : 5000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات