مقاله آرتوروز ستون فقرات

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » علوم پزشکی » پزشکی  »  مقاله آرتوروز ستون فقرات

Paper arthritis of the spine

دانلود مقاله آرتوروز ستون فقرات

آرتوروز ستون  فقرات چیست ؟

با افزایش  سن  به مرور میزان آب و محتوای پروتئینی غضروف های بدن کاهش می یابد . این تغییرات موجب  ضعیف تر شدن و شکنندگی بیشتر مفاصل و سطوح غضروفی خواهد شد. (این تغییرات که اغلب با افزایش سن پدید می آیند در اصطلاح علمی دژنراسیون نامیده می شوند .)

همانطور یکه می دانید قسمت قابل توجه و مهمی از مهره های ستون فقرات و مفاصل بین مهره ای (فاست ) از غضروف درست شده است و به همین دلیل با گذشت زمان در معرض تغییرات دژنراتیو (تغییر محتوای آب و پروتئین و تغییرات حالت طبیعی می باشند. )این تغییرات همان حالتی ست که به اسم آرتروز (در اصطلاح عامیانه اش )نامیده می شود .

دژنراسیون دیسک را در اصطلاح علمی اسپوندیلوزیس می نامند .

رادیو گرافی ساده ، ام ، آر ، آی و سی تی اسکن می توانند اسپوندیلوز  مهره ای را به صورت کاهش فاصله بین مهره های مجاور ، و در موارد پیشرفته به شکل تغییر شکل مهرهای درگیر و دفورمه شدن آنها نشان دهند . مراحل زودرس و اولیه ی این تغییرات در ام ، آر ، آی بشکل تیره رنگ شدن دیسک مبتلا  در  مقایسه  با دیسک های سالم دیده می شوند .

وقتی  دیسک بین مهره ای  دچار این تغییرات شد استعداد بیشتری برای فتق و بیرون زدگی پیدا میکند .

 دژنراستون دیسک میتواند باعث درد  موضعی در محل مبتلا شود و این حالت  در هر  محلی از ستون فقرات محتمل است .

درگیری دیسک های گردن باعث درد گردن خواهند شد ، دژنراسیون دیسک های ناحیه پشت با دردهای جدار قفسه سینه ، ودرگیری دیسک های کمری  باعث گنر دردهای  آزار دهنده  خواهند شد . این حالات در همه ی گروه های سنی می توانند دیده شودند اما در سالمندان شایع ترند . فتق بیشتر دیسک و بیرون زدگی قابل توجه تر آن می تواند علائم و مشکلات پیچیده تری را ایجاد کرده و حتی با دردهای انتشاری به دست یا پا ها ( دردهای  سیاتیکی ) و یا علائم حسی حرکتی مثل ضعف در  قدرت عضلانی و گاه  ب ی اختیاری و عدم کنترل بر ادرار و مدفوع  و نیز ناتوانی در دراه رفتن  و لنگش پاها تظاهر کنند .

مقدمه  بر علم ورزش

آشنایی  با اختلالات شایع  اندامهای حرکتی تحتانی و ستون فقرات

امروزه  بطور نسبتاً  شایع و فزاینده ای در جریان انجام ورزش های معمول و فعالیت های فیزیکی روزمره درسطح بین المللی پدید آمد .

به عنوان مثال :

۱-  آماری که توسط پخش رومانولوژی نیروی  هوایی آمریکا در  سال ۱۹۹۳ منتشر شد . نشان داد که معافیت پزشکی عمدتاً بعلت دردهای کمر ، زانو و پاها با منشاء مکانیکی از  سال ۱۹۸ تأثیر ۱۹۹۱ از  ۲۰ درصد  به ۶۰ درصد رسیده است .

آیا این نوع آسیب ها ودر معلولیت ها در  اثر بکار گیری غیر  بهداشتی ، غیر فنی ، غیر ضروری و افراطی (overune) دستگاه استخوانی – مفصلی در جریان  انجام ورزش های رزمی و غیر رزمی ، رقص ها و برخی دیگر از فعالیت بدنی رایج در غرب که عمدتاً غیر  بهداشتی ئ غیر  فنی هستند ، پدید نیامد است ؟

 ۲-  شیوع درد  در پاها و ساق ها در  سربازان ارتش آفریقا جنوبی که کفی ها حمایت  کننده قوس های پاها استفاده کردند ، کمتر از  سایر ارتش های  مشابه  گزارش شده است .

آیا استفاده از  کفی های  مناسب با برقرار کردن  تعادل  در  تراز محورهای استخوانی –مفصلی  باعث نشده که مقاومت بافتهای  مربوطه نسبت به فشارهای  وارده  بیشتر گردد؟

۳-    با کاهش ارتفاع  موانع پذش در ارتش دانمارک ، یوع آسیب های فوق کاهش یافت

۴-  در سال ۱۹۹۴ گروهی از  محققان  انگلیسی طی  مطالعه ای  دریافتند کمر دردهای گذرا در زوجینی بود که فرزند نداشتند  و مشاهده شد شیوع این نوع کمر دردها ،  با تعداد فرزندان رابطه ممستقیم  دارد و علت  آن را به فعالیت های  بدنی که لازمه مراقبت  از  کودکان  است  نسبت دادند .

از آنجا که همه زوجین دارای  فرزند دچار این مشکل نمسدند  ، ایا وقوع  این نوع کمر دردها ناشی  از  تفاوت ها ی مربوطه به وضعیت پیو مکانیکی  افراد نیست ؟

مشاهدات  بالینی  نشان می دهد افرادی که دچار کمر دردهای مزمن با منشاء مکانیکی هستند . قبل از اینکه دردهای  شدیتری و دائمی می شدند . از سالها قبل  دچار کمر دردهای  گذرا  می شوند  به تدریج با افزایش سن ، شدت  و مدت دردها زیادتر شده و در  نهایت  ، معاولیت هایی را به دنبال دراد که ممکن است  جبران  ناپذیر باشد . بنابراین لازم است که این نوع درد ها گذرا ، جدی تلقی شده و سعی شود  از طریق  رعایت اصول بهداشت مربوط به بیو مکانیک و تمعدیل های لازم  در انجام  فعالیت های فیزیکی  روزمره  و …  بطر قاطع  از روند  مخرب آن جلوگیری  به دعمل  آید  .

 ۵-  شیوع آرتروز مفاصل  ران در جوامع  غربی  در افراد ۶۰ ساله و بالاتر  تأثیر  ۱۰ درصد گزارش  شده است . ول ی شیوع این  بیماری  ( آرتروز اولیه  مفاصل ران ) در اغلب جوامع شرقی به مراتب  کمتر از  جوامع غرب ی است . برای بررسی  علت این  تفاوت  ، در مقاله ای به عنوان نحوه  تغذیه غضروف های مفاصل ران و زانو ، منافع و مضار چمباتمه نشستن   موضوع را مورد بحث و بررسی قرار داده  ام . ( مجله صنعت کفش  اسفند  ۱۳۷۶)

پیشگیری از  عوارض

چون انجام  اعمال  ورزشی  مستقیماً با  بهداشت جسمانی  و روانی  فرد و جامعه  در ارتباط است  ،  باید جنبه های علمی  و فلسفی آن که  ابعاد  گوناگون  دارد  ،  قویاً مد نظر  قرار گرفته  شود .

در  صورتی  که روشها و چگونگی  انجام  اعمال ورزشی  ، مناسب  با  وضعیت جسمی و روانی افراد نباشد ، نه  تنها به اهداف مورد نظر  دست  نمی  یابیم  ،  بلکه  دچار  ضرر  و آسیب های  نیز  می شویم که در  برخی از  موارد جبران ناپذیر  است . بدین منظور  جهت  پیشگیری  از  عوارض  احتمالی  لازم است :

۱-  دستگاههای گوناگون  شخص از  نظر جسمی و روانی از  طریق مصاحبه های  بالینی ، معاینات فیزیکی  ، آزمایشگاهی  ،  پرتو نگاری و … مورد ارز یابی ،  بحث و تحقیق قرار گیرد  .

۲-  متخصصان مربوطه لازم است به طور  گروهی  و مشورتی  عمل  کنند تا  نتایج حاصله  بیشتر  با واقعیت ها منطبق باشند .

۳-    اطلاعات  جمع  آوری شده  و نتایج حاصله  باید در  اختیار  ورزش کنند گان  قرار داده  شود .

فهرست مطالب

آرتوروز ستون  فقرات چیست ؟. ۱

مقدمه  بر علم ورزش… ۲

آشنایی  با اختلالات شایع  اندامهای حرکتی تحتانی و ستون فقرات… ۲

پیشگیری از  عوارض…. ۴

آشنایی با کاهش فشار بر ستون فقرات.. ۹

برای کاهش فشار بر ستون فقرات  کمری.. ۱۱

مواد و روش…. ۱۶

یافته ها ۱۸

نتیجه گیری.. ۲۲

منابع و مآخذ. ۲۳


قیمت : 2500 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات