دانلود گزارش کارآموزی زراعت و اصلاح ذرت

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

صفحه نخست  » گزارش کارآموزی  »  دانلودکارآموزی زراعت و اصلاح ذرت

دانلود گزارش کارآموزی زراعت و اصلاح ذرت گزارش کارآموزی کشاورزی زراعت گزارش کار عملیات زراعی گزارش کار ظرفیت زراعی گزارش کار زراعت اصلاح گیاه ذرت روش های اصلاح ذرت اصول اصلاح ذرت پاورپوینت اصلاح ذرت اهداف اصلاح ذرت نشاسته ذرت اصلاح شده اصلاح ژنتیکی ذرت

Agronomy and maize

 

کارورزی زراعت و اصلاح ذرت ذرت گیاه زارعتی از تیره غلات یکساله بوده و بومی نیمکره جنوبی است که برای اولین بار توسط کریستف کلمب کشف شد. گیاهی تک پایه که گل نر بصورت خوشه در رأس و گل ماده (بلال) مخروطی و در پایین قرار دارد هر گل از ۳ عدد پرچم تشکیل شده است و تعداد برگها بین ۸ تا ۴۸ بود و بطور متوسط ۱
موضوع : کارآموزی زراعت و اصلاح ذرت

توضیح: این فایل به صورت ورد و آماده ی پرینت می باشد

چکیده مطالب:
ذرت گیاه زارعتی از تیره غلات یکساله بوده و بومی نیمکره جنوبی است که برای اولین  بار توسط کریستف کلمب کشف شد.
گیاهی تک پایه که گل نر بصورت خوشه در رأس و گل ماده (بلال) مخروطی و در پایین قرار دارد هر گل از ۳ عدد پرچم تشکیل شده است و تعداد برگها بین ۸ تا ۴۸ بود و بطور متوسط ۱۳ تا ۱۸ عدد است.
از واریته‌های مهم آن می‌توان به ذرت داندان اسبی- ذرت بلوری- ذرت آردی- ذرت شیرین قندی- ذرت غلاف دار اشاره کرد.
ذرت به دلیل تولید بذر زیاد و صفات ژنتیکی ساده و خود گشن بودن که باعث دو رگ گیری ساده‌تر می‌شود از اهیمت ژنتیکی بالایی برخوردار است و این ویژگیها باعث شده که اصلاح کنندگان بر روی این گیاه بیشتر کار کنند.
از جمله روشهای اصلاحی آن می‌توان به سلکیون- تهیه و واریته‌های هیبرید و واریته مصنوعی  اشاره کرد که می‌توان با این روشها به اهدافی مانند بالا برردن عملکرد – مقاومت در برابر خشکی و گرما مقاومت در برابر خوابیدگی، آفات و بیماریها دست یافت.
ذرت نیز مانند دیگر گیاهان زراعی دارای آفتهایی می‌باشد مانند کرم ذرت، کرم ساقه خوار شب پره زمستانی یا کرم طوقه نام برد و بیماریها مانند بیماریها سیاهک ذرت،‌ بیماری سوختگی برگ، بیماری زنگ، بیماری موزائیک اشاره کرد.
عمقی که باید در کاشت ذرت در نظر گرفت بین ۳ تا ۱۰ سانتی متر است که البته بسته به شرایط آب و هوایی منطقه، درجه حرارت محیط به هنگام کاشت- درصد رطوبت خاک و زمان کاشت بستگی دارد. و به دو صورت دستی و مکانیزه می‌توان اقدام به کاشت آن کرد که کاشت مکانیزه از عملکرد بالاتری برخوردار است.
از مشاینهای مورد استفاده برای برداشت می‌توان به ذرت کن‌ها، ذرت چین پوست کن، ذرت چین دانه کن- کمباین‌های غلات- و چاپرها اشاره کرد.
البته برداشت ذرت بر خلاف سایر غلات چندان تابع زمان و فصل معین نبوده و تحت شرایط زمان کاشت، طول روز- حرارت- دفعات آبیاری قرار می‌گیرد.

فصل اول:

(تاریخچه و مبداء ذرت)

فصل اول:
(تاریخچه و مبداء ذرت)
ذرت zea mays گیاه زراعتی یکساله بومی نیمکره غربی است ذرت در بیش از ۱۲۰ میلیون هکتار از اراضی دنیا کشت می‌شود وبه عنوان کالای مهمی در تجارت محسوب می‌گردد. منبع (۱)
ذرت تا قبل از سال ۱۴۹۲ میلادی در قاره آسیا، اروپا،‌آفریقا به عنوان یک گیاه زارعتی شناخته نشده بود. این گیاه را از قرنها پیش در آمریکای مرکزی می‌شناختند و توسط مردم ایندیانای آمریکا کشت می‌شد و بهمین سبب بنام لاتین آن از یکی از طوایف ایندیانا بنام mahig یا marisi گرفته شده است. (Ho Ffmann and Aufhamer) منبع (۲)
ذرتی که مورد توجه خاص سفید پوستان قرار گرفته است ذرت دندان اسبی بوده که دارای  قدرت تطابق بیشتری با شرایط مختلف آب و هوا می‌باشد. منبع (۱)
کریستف کلمب کاشف آمریکا برای اولین دفعه دانه ذرت را از آمریکا به اورپا  برد و نام mais را به آن داد. سپس طی سالیان دراز بذر ذرت از طریق پرتقال به شمال آفریقا و جنوب اروپا هندوستان و چین برده شد. حدس زده می‌شود که دانه‌ این گیاه مانند غلات دارای پوشینه‌هایی بوده و بر جسب جهش بصورت بلال امروزی در آمده است.
بعد از گندم برزگترین سطح زیرگشت را ذرت به خود اختصاص داده در حالیکه تولید محصول آن بعد از گندم و برنج قرار دارد. اهمیت محصول و بالا بودن سطح زیرکشت زیاد این نبات بعلت قدرت تطابق آن با شرایط گوناگون اقلیمی می‌باشد بدین جهت جزو عمده‌ترین محصولات مناطق معتدله،‌ معتدله گرم نیمه گرمسیر و مرطوب بشمار می‌رود. منبع (۲)
در حدود ۷۵ درصد ذرت به تغذیه حیوانات رسیده بنابراین مصرف غیر مستقیم آن پیش از مصرف مستقیم است. ذرت اساساً به عنوان یک محصول انرژی زا تولید می‌گردد.
در صورتی که انواع زراعی از آن که برای تولید پروتئین روغن، موم، ذرت شیرین،‌ پاپ‌کورن اختصاص یافته ‌اند موجود است. منبع (۱)
فرآوردهای فرعی و متعددی از ذرت بدست می‌آید حدود ۵۰۰ رقم گزارش شده است. منبع (۲)
این گیاه به علت ارزش غذایی خاص که دارد مورد توجه کشورهای مکزیک- پرو- آمریکای مزکزی و اغلب کشورهای آمریکایی جنوبی قرار گرفته است. منبع (۱)
در سالهای اخیر دامداران و کشاورزان به اهمیت این گیاه و تهیه علوفه از طریق سیلو کردن ذرت و تعلیف آن بصورت سبز پی برده و بکشت آن مبادرت می‌نمایند به نظر می‌رسد که ارزش غذایی ذرت تا حدی شناخته شده باشد.
طبق گزارش Zscheichler (1971) میزان عملکرد دانه ذرت هیبرید در هکتار در سال ۱۹۵۱ – ۱۹۵۰ حدود ۲۱۴۰ کیلوگرم در سال ۱۹۷۰ حدود ۵۰۶۰ کیلوگرم در هکتار در آلمان غربی بوده است. در حالیکه در ایران متوسط عملکرد با استفاده از هیبریدهای ساده یا مضاعف ۶ تن در هکتار بوده است.
ذرت به علت داشت مواد قندی و نشاسته زیاد و عملکرد محصول علوفه‌ای بیش از ۸۰ تن در هکتار یکی از مهمترین نباتات جهت تولید علوفه سبز، سیلو و دانه محسوب می‌شود. عمده‌ترین موارد مواد مصرف ذرت عبارتند از: غذایی اصلی انسان علوفه جهت تغذیه دام  و مصارف صنعتی. بطور متوسط ترکیبات شیمیایی دانه خشک ذرت به شرح زیر است:

فهرست مطالب:

فصل اول: تاریخچه و مبداء ذرت    ۷

فصل دوم: ویژگیهای قسمتهای مختلف گیاه و انواع ذرت    ۱۲

(۱-۲) ویژگیهای گل وساق    ۱۳

(۲-۲) ویژگیهای ریشه     ۱۶

(۳-۲) ساختمان دانه ذرت    ۱۶

(۴-۲) انوع ذرت    ۱۸

فصل سوم: اصلاح ذرت    ۲۱

(۱-۳) وضع ژنیتیکی ذرت    ۲۲

(۲-۳)    روشهای اصلاح ذرت    ۲۲

(۳-۳) هدفهای اصلاح ذرت    ۲۸

فصل چهارم: آفات و بیماریهای ذرت    ۳۰

(۱-۴) آفت ذرت    ۳۱

(۲-۴)    بیماریهای مهم ذرت    ۳۲

فصل پنجم: کاشت و برداشت ذرت    ۳۵

(۱-۵) کاشت    ۳۶

–    انتخاب بذر    ۳۶

–    مقدار بذر    ۳۶

–    فواصل خطوط کاشت    ۳۷

–    عمق کاشت    ۳۹

–    طرق کاشت    ۳۹

(۲-۵)    برداشت    ۴۰

–    انواع ماشینهای برداشت    ۴۰

–    زمان نحوه برداشت    ۴۰

فهرست اشکال:

– شکل شماره (۱)    ۱۴

مقطع نمودار ساختمان گل مونث ذرت

– شکل شماره (۲)    ۱۴

A- گل آذین نر پابساکهای خارج شده – B- بلال با کاکلهای خارج

– شکل شماره (۹)    ۱۵

گل نر و ماده – تنوع ژنتیکی – ردیف کشت

– شکل شماره (۳)    ۱۶

گل‌های پایه‌دار و بدون پایه گل مذکر ذرت

– شکل شماره (۴)    ۱۸

مقطع نمودار دانه ذرت

– شکل شماره (۵)    ۲۰

انواع مختلف ذرت

– شکل شماره (۶)    ۴۱

ذرت چین خودرو با بستر پوست کن و دماغه ذرت چهار ردیفه

– شکل شماره (۷)     ۴۱

چاپر

– شکل شماره (۸)    ۴۲

دستگاه برداشت بلال ذرت

فهرست جداول

جدول شماره (۱):    ۱۱

سطح زیرکشت و مقدار محصول و عملکرد ذرت در کشورهای مختلف (از Hoffmann 1970)

جدول شماره (۲):    ۳۸

رابطه تعداد بوته در هکتار فاصله ردیف‌ها و فاصله دو بوته در زراعت ذرت

 


قیمت : 4000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات