پایان نامه ایثار

صفحه اصلی آرشیو راهنمای خرید پرسش و پاسخ درباره ما پشتیبانی تبلیغات تماس با ما

دانلود پایان نامه ایثار

دانلود پایان نامه ایثار به همراه پرسشنامه

مقدمه
نگاه به مقوله ایثار نگاه عمیقی است.ایثار و شهادت(که قله و اوج ایثارگری است) نهایت کمال یک انسان است که خود را در خدا ذوب کرده این کمال ومشاهده آن دید وسیعی را می طلبد. که در خور شایسته بررسی ابعاد آن باشد این یک مقوله انسانی است که در همه جوامع وجود دارد سایر ملل برای ایثارگران وکشته شدگان جنگهای خود عظمت وجایگاه خاصی قائلند وهمواره کوشیده اند آنها را با مباهات وافتخارات وذخیره ای برای پیشرفت نسلهای بعدی قرار دهند.حتی کشورهایی هم که درگیر جنگ نبوده واز این حماسه آفرینی های تاریخی بی بهره بوده اند سعی کرده اند با اسطوره معنوی هایی در فرهنگ بومی خود تجلی گاه کمال انسانیت را به مردم خود شناسانده و به نوعی روح ایشان را برای رشد و ترقی آماده تر سازند چرا که همین فضیلتهای فردی است که موجب ایجاد پیوند بین افراد مختلف اجتماع ودر نهایت برقراری ارتباط بین جوامع مختلف میشود در ایران اسلامی ما هم به دلیل استحکام مبانی دینی ونیز تمدن وپیشینه ی غنی فرهنگ این بحث یعنی ایثار است.
این فضیلت (از خود گذشتگی) زمانی در ریز علی خواجوی دهقان فداکار جلوه می‌کند و زمان دیگر در یک معلم فداکار تجلی می یابد و مواردی چون نوجوانان ها و دانش آموزانی چون شهید فهمیده می توان یافت.
در تاریخ ایران عزیز ما اوج این ایثار را که نمونه های فراوانی هم دارد در دوران هشت ساله دفاع مقدس به نظاره نشستیم. دفاعی که آحادملت در آن مشارکت داشته و به اتفاق در برابر دشمن ایستادند. ما درصدد هستیم این جایگاه را به صورت واقعی بازشناسی و نمایان کنیم.

۱-۱ بیان مساله
۱- آیا ایثار تنها گذشتن از جان و مال است؟
۲- آیا ایثار در جامعه ی اسلامی امروز امتیاز محسوب می شود؟
۳- آیا میزان تاثیر ایثار در افراد جامعه زیاد است یا کم؟
۴- آیا دانش آموزان در ایثار نقشی دارند؟

۲-۱ اهمیت وضرورت مسئله
فرهنگ ایثار وجانبازی بستر تحولات فرهنگی جامعه از جریان رشد وشکوفایی برای تربیت انسانها وتعالی آنها به سوی قله رفیع انسان کامل است .عزیزان جانباز، پای بندی خود را به اعتقادات اسلامی با ایثار خون وبا نثار بند بند وجودشان به اثبات رسانیدند.
ما باید جامعه را به سوی ویژگی های جانباز آرمانی ،تعالی بخشیم: نه اینکه جانبازان را از اوج ایثارگری تنزل دهیم تحولات سیاسی در کشورها وانقلاب های که منجر به تغییر ساختاری نظام ها وحکومت ها می شوند، دارای ویژگی های فرهنگی خاص خود هستند. تغییردر فرهنگ عمومی مردم وجایگزینی فرهنگ جدید به جای گذشته ،بر خلاف تغییرات سیاسی نظامی، که در مدت نسبتا کوتاهی به وقوع می پیوندند ومستلزم صرف زمانی طولانی است.
در تداوم انقلاب و در مواجه با توطئه های مختلف استکبار جهانی وپیش آمدن ابتلائات مختلف جانباختگان مکتب عشق وایثار سر از پای نشناختن وبا تعالی معنوی وعرفانی در صف مقدم مبارزه با استکبار جهانی وایادی مزدور آن پیشتاز صحنه های خون وشرف گردیدند. اوج این ایثارگریها در میدان های مبارزه حق علیه باطل و در جای جای میهن اسلامی، از کردستان تا خوزستان، در هنگامه خون و خطر وعشق وشرف نمایان گردید.
در هر جامعه مجموعه ای از نیروهای مختلف وجود دارند که در طیف بسیار وسیعی از کفر تا ایمان طبقه بندی می شوند و در مواجهه با نهضت های الهی عکس العملهای خاص خود را نشان می دهند. به گونه ای که پاره ای از مردم تا مرز شهادت وایثار وجان ومال از مبانی عقیدتی وارزشهای مکتبی آن نهضت الهی حمایت می کنند وعده ای دیگر در موضع کفر والحاد خود،سرسختانه در مقابل آن قرار می گیرند.
در تداوم انقلاب و در مواجه با توطئه های مختلف استکبار جهانی وپیش آمدن ابتلائات مختلف جانباختگان مکتب عشق وایثار سراز پای نشناختند وبا تعالی معنوی و عرفانی در صف مقدم مبارزه با استکبار جهانی وایادی مزدور آن اقدام کردند.
این جاست که وظیفه ی بس خطیر جامعه و تمام کسانی که ایثارگران به گردن آنان حق حیات دارند آشکار می گردد.و اما این مقوله نیز از دو جهت قابل توجه وبررسی است: یکی آنکه اساسا جامعه باید دین خود را نسبت به کسانی که با ایثار وجانبازی ،حیات وبقای جامعه را تضمین کرده اند ادا کردند وکوتاهی وسهل انگاری در انجام این وظیفه کفران نعمت وناسپاسی وحق ناشناسی است. از جهت دیگر قدردانی نسبت به ایثارگران نشانه ی تلاش وایثار خود قرارداده بود ونظام اسلامی ما نیز در تمام برنامه ریزی ها وجهت گیری های فرهنگی،سیاسی، اقتصادی و..
این هدف مقدس را نصب العین قرار داده است. از این دیدگاه ایثار وجان فشانی در راه تحقق آرمان ها وتثبیت ارزش های الهی، مقدم بر هر خدمت و حرکتی به شمار می آید، چه، در پرتو ایثار وفداکاری است که امنیت جامعه ی اسلامی در قبال توطئه های دشمنان تضمین شده زمینه مناسب برای ساختن یک جامعه ی نمونه ی قرآنی فراهم می گردد.

۳-۱ اهداف پژوهش
۱- آشنایی با مفهوم ایثار
۲- آشنایی و درک طبقات ایثار
۳- شناخت تاثیرات ایثار در جامعه
۴- بررسی نگرش های موجود به این مبحث دربرخی منابع موجود
گرداوری این تحقیق از آن جا که قشر جوان ونوجوان ما به نوعی امید آینده کشور محسوب می شوند باید برای پذیرش نقش های مختلف آینده آماده شوند و تمام جنبه های زندگی را بیاموزند.
یکی از جنبه های زندگی ایثار وفداکاری است زیرا می توان در این مورد ایثارگران واقعی وخصلت پاک و با ارزش آنها را برای عموم مردم به تصویر کشید وبرای جوامع بعدی به یادگار گذاشت.
این تحقیق نیز با هدف ارزیابی ایثار در جوامع مختلف وچگونگی آن گردآوری شده است.
به دلیل ضیق وقت امکان استفاده از بسیاری از ابزار و طرحهای اماری دقیق میسر نگردید.

۴-۱ بررسی تحقیقات انجام شده پیرامون مسئله ی مورد نظر
در زمینه ایثار تحقیقات زیادی به عمل آمده است از جمله تحقیقات عمر وخالد ودکتر معین و..که میتوان از نظرات آنها استفاده کرد وحتی تاریخچه ای از ایثار که در تاریخ اسلام در دوره پیامبر ارائه شده استفاده کرد ولی در زمینه ی تاثیرات آن در جامعه تحقیقات زیادی به عمل نیامده و به شکل مکتوب منابع زیادی در دسترس نبوده است.حال سعی ما دانش آموزان ونوجوانان دراین تحقیق بر این است که انواع ایثار و تاثیر آن را در جامعه مورد بررسی قرار دهیم.


منابع و مآخذ
۱- امید، حسن، فرهنگ امبد ، انتشارات امیر کبیر ۲۵۳۷
۲-کوفی، ابن اعثم، مترجم احمد روحانی، جنگهای حضرت علی(ع) نشر نوای قلم ۱۳۸۱
۳-سادات، محمدعلی، اخلاق اسلامی، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه
۴-حیاتی، عبدالرضا، مجموعه خاطرات لبخند بزن رزمنده، کنگره ی سرداران و ۶۰۰۰ شهید کربلای خوزستان تیر ۱۳۷۹
۵-اسرار، مصطفی، مفاهیم قرآن، نشر محیا تابستان ۱۳۷۵
۶-گزیده ای از رهنمودهای مقام معظم رهبری به جوانان، ترنم باران نشر سازمان
۷-علی بابائی، احمد، تفسیر نمونه جلد ۵ دارالکتب الاسلامی تهران ۱۳۸۰
۸-دلشاد تهرانی، مصطفی، تفسیر موضوعی نهج البلاغه، نشر معارف تابستان ۱۳۸۴
۹-انصاری، خواجه عبدالله داستانهای عرفانی، تشر عروج پاییز ۱۳۷۳
۱۰-رجب زاده، احمد، ازشها و ضعف و وجدان کاری در ایران نامه پژوهش شماره ۵
۱۱-قائمی راد، محمد امین، جامعه شناسی علم ۱۳۷۸
۱۲-جبران خلیل جبران، پیامبر، ترجمه دکتر الهی قمشه ای، انتشارات روزنه ۱۳۷۸
۱۳-چوپا، دیباک، هفت قانون معنوی موفقیت، ترجمه گیتی خوشدل، نثر گفتار ۱۳۸۱
۱۴-مطهری، مرتضی، سیری در نهج البلاغه، انتشارات صدرا، ۱۳۶۰
۱۵-عمید زنجانی، عباسعلی، زهد و ایثار، انتشارات اسلامی ۱۳۷۸
۱۶-شریعتی، علی، حسین وارث آدم، انتشارات صدرا ۱۳۶۰
۱۷-محدثی، جواد، روایت انقلاب، انتشارات مدرسه ۱۳۷۶
۱۸-ری شهری، محمد، میزان الحکمه، انتشارات صدرا ۱۳۷۲
۱۹-آوینی، مرتضی، دوکوهه، انتشارات کانون فرهنگی ۱۳۸۰
۲۰-آوینی، مرتضی، گنجینه آسمانی، انتشارات کانون فرهنگی ۱۳۷۶


مجلات
۲۱-مجله ی جانباز شماره ۵ خرداد ۱۳۶۹
نشر روابط عمومی بنیاد مستضعفان و جانبازان و اداره انتشارات
۲۲-مجله ی جانباز شماره ۱۷ خرداد ۱۳۷۰
نشر روابط عمومی بنیاد مستضعفان و جانبازان و اداره انتشارات
۲۳-مجله ی بشارت شماره ۱۶ فروردین و اردیبهشت ۱۳۷۹
نشر مؤسسه معارف اسلامی امام رضا (ع)
۲۴- فصلنامه شهود شماره ۶و۷ بهار و تابستان سال ۱۳۷۷
سایت های اینترنت
۲۵-www.Fars News. Com
۲۶٫www.Hamshahri Newspaper. Com
۲۷-Amr khaled.net
۲۸-Motahar.htm
۲۹-www.Yahoo.com
۳۰-Hozeye safhe ketabkhaneh Elm va akhlagh eslami
۳۱-Hozeye safhe ketabkhaneh farhang ashoora
۳۲- www. Gogel . com Amrkhaled.net


قیمت : 7000 تومان
[ بلافاصله بعد از پرداخت لینک دانلود فعال می شود ]
تبلیغات